Projektai
2014 m. žvalgomieji archeologiniai tyrimai Zyplių dvaro sodyboje
Adresas: Tubeliai, Šakių r. Aparašymas:Zyplių dvaro sodybos (u.k. 1616) teritorija, Tubelių k., Šakių r. sav.
XIX a. pr. Veliuonos seniūnijos dalį kairiajame Nemuno krante, t.y. Lukšių, Sintautų, Plokščių bei Ilguvos parapijas valdė kunigaikštis Juozapas Poniatovskis. Po jo mirties 1813 m. šios žemės atiteko jo seseriai Teresei Tiškevičienei. Tuomet keturių parapijų kaimai vadinosi bendru Zyplių vardu, o patys Zypliai buvo dvarelis su apie 60 margų žemės, dabar Senieji Zypliai. Tuo metu Zyplių dvarui priklausė 155 kaimai ir 300 valakų girios. Naujoji šeimininkė Zyplių dvare nebūdavo, o ištaigingai gyveno Paryžiuje. Nugyventą dvarą už menką sumą ji pardavė Polocko gubernijos dvarininkui Jonui Bartkovskiui. Šis pasistatė naują dvarą netoli Lukšių ir pavadino Naujaisiais Zypliais. Be to jis pastatė mokyklą, kurioje mokėsi Jonas Basanavičius ir dar paliko 10 tūkst. lenkiškų auksinų Lukšių bažnyčios statybai. 1855 m. J. Bartkovskiui mirus, dvaras atiteko podukrai Joanai Volfersaitei-Kučinskienei, kuri dvare negyveno. Vėliau Zypliai atiteko Liudvikai Ostrovskienei, kuri Naujuosius Zyplius pardavė grafui Tomui Potockiui valdžiusiam dvarą iki I Pasaulinio karo. 1897 m. sudegė visi dvaro mediniai pastatai. Jų vietoje buvo atstatyti mūriniai. 1919 m., kraštą užėmus Lenkijos kariuomenei, į Zyplius buvo perkelta Seinų kunigų seminarija. Tarpukario Lietuvoje dvaro rūmuose buvo žemės ūkio mokykla, o po 1945 m. - kolūkio valdyba.
Zyplių dvaro sodyba yra lygumoje. Ji buvo suprojektuota XIX a. tradicija, atsisakius ankstesnio laikotarpio sodybų paradiškumo, ir daugiau grįžtant prie tradicinių sodybos planavimo principų. Zyplių dvaro pastatai formuoja du keturkampius kiemus. Reprezentacinis kiemas suplanuotas pagal klasicizmo principus. Jį formuoja rūmai ir trys abipus pagrindinio parterio stovinčios oficinos. Ūkinį kiemą formuoja 4 tvartai, kumetynas ir svirnas. Reprezentacinę dvaro sodybos dalį iš trijų pusių supa 21 ha dydžio sudėtingos formos parkas su dviem tvenkiniais ir vaismedžių sodu, o iš ketvirtosios - ūkio pastatai. Mūrinius dvaro pastatus ir medinius ūkinius pastatus pastatė Jonas Bartkovskis. 1845-1855m. buvo pastatyti klasicizmo stiliaus dvaro rūmai, dvi oficinos, virtuvė su pirtimi. 1898-1901 m. grafas T. Potockis rūmus perstatė, prie jų iš abiejų pusių pristatydamas keturkampius dviaukščius priestatus su mansardomis.
Zyplių dvaro sodyba įkurta XIX a., išgyvenusi klestėjimo ir naikinimo laikotarpius šiuo metu yra intensyviai restauruojama ir pritaikoma bei naudojama kultūriniams poreikiams.
Darbų organizatorius Lukšių miestelio seniūnas Vidas Cikana. Stebuklas ką gali padaryti vieno žmogaus iniciatyva, kurią palaiko kad ir maža komanda.
2014 m. žvalgomieji archeologiniai tyrimai vykdyti Zyplių dvaro sodybos teritorijoje, Tubelių k., Šakių r. sav., šviesolaidinių kabelių trasos 633 m ilgio atkarpoje, kuriuos numatyta įrengti realizuojant „Šviesolaidinių kabelių linijų įrengimo darbų, Šakių raj. savivaldybėje“, projektą.
Tyrimų metu buvo ištirti 7 šurfai, kurių bendras plotas 15,75 m².
Archeologinių tyrimų metu šurfuose Nr. 1-3, kastuose Beržų g. PR pusėje, rastas permaišytas arba supiltinis sluoksnis, kuris susiformavo dvaro sodybos teritorijos tvarkymo darbų metu t.y. po 2002 m. Šurfuose Nr. 4-7, kastuose Beržų g. ŠV pusėje, rastas žemdirbystės metu susiformavęs sluoksnis, t.y. po paviršiniu 0,3-0,4 m storio ariamu sluoksniu prasidėjo natūralus molis, t.y. įžemis. Tik šurfe Nr. 6, kastame Siesarties upės PV krante buvusios, matyt, užliejamos teritorijos vietoje, kuri šiuo metu jau yra apaugusi netvarkomais, menkaverčiais krūmais, buvo rastas paviršiuje apie 0,35 m storio sąnašinis smėlio sluoksnis, susiformavęs potvynių metu iki hidrotechninių įrenginių statybos upės vagoje, t.y. iki paskutinių dešimtmečių. Dabartinis kelias vedantis į Griškabūdį per dvaro sodybos teritoriją nuo A. Tatarės g. yra supiltas buvusio dvaro ūkinio kelio vietoje. Senasis kelias iš abiejų pusių buvo apsodintas medžių eilėmis, kurios formavo alėją. Šiuo metu, supylus naujam keliui sankasą, alėjos medžių kamienų apatinė dalis kelio atkarpoje iki Suvalkiečių ir Draugystės g. iš dalies yra užpilta ir yra žemiau dabartinės gatvės važiuojamosios dalies.
- Ataskaita-Zypliai.pdf